Social media marketing - saveti za početnike (drugi deo)

06/04/2017

Počeli smo sa osnovama u vezi sa društvenim medijima, pisali smo zašto je marketing na društvenim mrežama važan i koji su ciljevi, a vreme je i da nastavimo sa savetima!

Ostanite uz nas i pročitajte još saveta za početnike u marketingu na društvenim mrežama!

6. Održavajte ravnotežu između broja pratilaca i stranica koje vi pratite

Ovaj savet se naročito odnosi na one koji su za svoju strategiju nastupa odabrali Twitter, Google+, Pinterest i slično. Softverske aplikacije koriste, pored ostalih parametara kao što su interesovanja, zajednički prijatelji, oblasti... i ovaj odnos (followers : following) da bi generisali sugestije drugim korisnicima. Ukoliko je razlika velika, manje su šanse da će vaš nalog izaći kao sugestija. Osim toga, ukoliko je posle nekog vremena ovaj odnos drastično veći u korist stranica koje vi pratite, vaš profil neće ulivati poverenje. U redu je na početku imati manje pratilaca, ali nastojte da svakim danom širite svoju publiku i gradite svoj imidž.

7. Objavljujte zanimljiv sadržaj

Ovo je osnova svakog dobrog nastupa na društvenim mrežama. Ukoliko i privučete publiku da vide vašu stranicu, nalog ili slično, mali broj njih će se zadržati kada primete da je sadržaj dosadan i nekvalitetan. Najbolje je napraviti strategijski plan komuniciranja unapred. Prvi plan napravite na kraći vremenski period, da biste testirali na šta vaša publika najviše reaguje, a na šta je ravnodušna.

Objavljujte zanimljive citate, objave sa sajtova iz vaše oblasti (ne samo vašeg sajta ili bloga), interesantne statističke podatke, šale ili zanimljivosti, fotografije, infografike, video klipove i slično. Trudite se da imate raznovrstan sadržaj i budite spremni da će neke objave prolaziti bolje od drugih. Ne brinite se previše, još ste na početku i upoznajete publiku, a s vremenom ćete postajati sve bolji. Ne zaboravite da koristite i hashtag ili više njih, naročito na Instagram-u ili Twitter-u.

8. Objavljujte često, ali ne preterujte

Ovo je veoma često pitanje, ali ne postoji magična formula kojom možete izračunati tačan broj postova koje je potrebno objavljivati. Međutim, postoje neke generalne preporuke na osnovu mnogobrojnih studija:

  • Facebook lični profil - onoliko puta koliko želite
  • Facebook poslovna stranica - najviše dva puta dnevno, od pet do sedam puta nedeljno
  • Twitter - što više to bolje (imajući u vidu koliko se brzo menja line na Twitteru, važno je pisati često i postati zapažen)
  • Google+ - moguće je i više puta dnevno, ali sa merom
  • Pinterest - nekoliko puta dnevno

9. Ne zaboravite da uzvratite svojim pratiocima

Nemojte se koncentrisati samo na dobijanje svojih novih pratilaca, a zaboravljati uzvratite lajk. Ovo ne bi trebalo da vam oduzima previše vremena, te je korisno uspostaviti naviku da jednom dnevno pregledate nove pratioce i odlučujete kome ćete da uzvratite. U suprotnom, neko će prestati da prati vašu stranicu, a vi nećete biti svesni toga, što vremenom može dovesti do drastičnog pada publike.

10. Poštujte pravila i budite strpljivi

Društvene mreže imaju jasno definisanu no spam politiku. Ovo znači da postoji limitiran broj profila i stranica koje u toku jednog dana možete zapratiti, da vas platforma ne bi prepoznala kao spam. Budite strpljivi, i imajte u vidu da se kvalitetnim sadržajem, radom i trudom, svakodnevnim usavršavanjem i kreativnim razmišljanjem može postići sve što želite. Ne gubite nadu, pratite sve što je novo u vašoj oblasti i oblasti digitalnog marketinga i svakodnevno učite!

Zaključak

Odabir prave platforme, odabir pravih ljudi za praćenje, tehnički detalji povezivanja websajta i stranice, strpljenje, kvalitetan sadržaj, pogodna frekvencija objavljivanja i poštovanje pravila - ključne su stvari na koje treba da obratite pažnju!

Više o ovoj temi možeti saznati 25. maja na Fakultetu tehničkih nauka na konferenciji Anatomija uspeha! Vidimo se!

                                                             © 2017 Fakultet tehničkih nauka Departman za inženjerski menadžment                                                  Created by Aleksandra Aleksić
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started